Komfort bydlení v pasivním domě

Komfort bydlení v pasivním domě

Jak kdysi pravil Christian Morgenstern: „Domov není místo, kde bydlíš, ale místo, kde ti rozumějí.“ A pasivní dům vám rozumět bude, a to nejen díky svému inteligentnímu řízení.
Pasivní dům nabízí krásné a pohodlné bydlení, ve kterém můžete aktivně žít, pracovat i odpočívat. Zohledňuje ekologické, ekonomické a sociální faktory, a nabízí nejlepší tepelný komfort, včetně vynikající akustiky a estetiky. Pasivní dům zajišťuje stálou výměnu vzduchu v interiéru, požární ochranu a bezpečí, při zachování vysoké flexibility designu stavby. Použití kvalitních materiálů a technologií je samozřejmostí, což má pozitivní dopad na nízké provozní náklady a vysokou životnost domu. V podstatě jsou dva druhy rodinných domů: pasivní domy a ty ostatní. Rozdíl je hlavně v mikroklimatu.

Co budete ve svém domě skutečně vnímat s každou minutou a co vám bude opravdu chybět, když budete mimo něj?

rodinný komfort_02

Konstantní teplota

Teplota v jednotlivých místnostech se po celý rok pohybuje okolo 20 – 23 °C, tato teplota byla vědecky prokázána, jako ideální pro odpočinek i pro efektivní práci. V celém domě budete mít téměř stejnou teplotu, a to jak těsně nad podlahou, tak i u stropu. Zdi, podlahy i okna si zachovávají velmi příznivou povrchovou teplotu i v případě velmi nízkých venkovních teplot. Velká okna, která přivádějí do interiéru hodně světla, propůjčují domu příjemnou rodinnou atmosféru a přitom zasklení vytváří zrcadlový efekt, tak aby nebylo z exteriéru do domu zbytečně vidět. To vše funguje s minimálními nároky na obsluhu.

Čerstvý vzduch

Nepřetržitý přísun filtrovaného čerstvého vzduchu stále udržuje jeho vysokou kvalitu bez prachu, pylu, alergenů a aerosolu, a to vše bez průvanu. Použitý vzduch je ve stejnou chvíli odváděn pryč. A stejným způsobem dochází i k rozvodu tepla a tepelné výměně v celém domě. Díky ideální vlhkosti čerstvého vzduchu se zabraňuje vlhnutí konstrukcí, vzniku plísní, které by v budoucnu mohlo zapříčinit jejich poškození. Což zajistí vysokou tržní hodnotu domu v případě jeho prodeje.

Energetické úspory

Tím, že dostatečné množství tepla zůstává v domě, je klasický způsob vysoko nákladového vytápění místností většinou nadbytečný, čímž se šetří nejen energie, ale i vaše náklady. Úspora energií je vhodná především v souvislosti se stále rostoucími cenami ropy a oleje, a také ne-obnovitelností těchto zdrojů. Díky jednoduchému technickému vybavení má pasivní dům velmi nízké požadavky na údržbu. Oproti běžnému domu tak počítejte s úsporou energií až o 75 %. Například při chladném zimním počasí může být místnost o ploše 20 m2 vytopena pouze 10-ti čajovými svíčkami nebo pomocí dvou 100 W žárovek. Takže i když výstavba pasivního domu může stát více než standardní bydlení, tak celkové finanční náklady budou následně výrazně nižší, díky extrémně nízkým výdajům za energie, po celou dobu životnosti domu. Pak zjistíte, že státní dotace na domy v tzv. pasivním standardu jsou jen třešničkou na dortu.

Obyvatelé pasivního domu tak profitují z nízkých nákladů na vytápění, a zároveň užívají vysokého standardu – komfortu bydlení, který oproti jiným, zaručuje zhodnocování domu do budoucnosti.