Lidé se občas nesprávně domnívají, že pasivní dům je příliš složitý, nákladný a technicky velmi náročný, ale ve skutečnosti je jeho koncepce jednoduchá. Termín pasivní dům se používá pro mezinárodně uznávaný standard budov s velmi nízkou spotřebou energie a vysokým komfortem bydlení. Oproti běžným domům, které spíše teplo vyzařují, spotřebují pasivní domy 10× méně energie na vytápění. V porovnání s novostavbami, které splňují současně platné normy, tato úspora činí až 85 %.
Název pasivní dům vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Principem pasivního domu je nepustit skoro žádné teplo ven a zároveň co nejefektivněji využívat veškeré tepelné zisky, které jsou k dispozici. Jedná se o vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a vnitřní zisky, kdy je teplo vyzařováno lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto tepelné zisky vytopí pohodlně celý dům po většinu roku. Z pohledu budoucích generací je zajímavý především komfort bydlení, který pasivní dům nabízí. Nedbejte proto různých mýtů, které kolem pasivních domů stále kolují.
Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/m2 vytápěné plochy. Běžný rodinný dům, který má podlahovou plochu cca 120 m2, spotřebuje až 1800 kWh ročně. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 m2 stačí 200 W, pro porovnání tepelný výkon člověka v klidu je 80 W, výkon stolního počítače je 250 W. Můžete tak pozorovat, jak na trhu neustále rostou ceny energií a zůstat v klidu, jelikož Vy se bez nich téměř obejdete.
Pasivní dům nabízí řadu výhod:
Nejčastěji kladenou otázkou na téma pasivní dům bývá: „O kolik je pasivní dům dražší?“ Pasivní dům je oproti běžným domům dražší vzhledem k použití kvalitnějších komponent a vyšší preciznosti, jak ve fázi návrhu, tak při samotné realizaci domu. Tyto náklady však převyšují nálady na běžnou stavbu pouze o 5 až 15 %.
Většinou dále následuje otázka: „Vyplatí se tedy pořídit si pasivní dům, i když je dražší?“ Dům si většinou lidé nepořizují na následujících 5 až 10 let, ale na dobu delší, do budoucna. Současný svět se snaží všemi možnými způsoby dosáhnout energetických úspor, a zohledníme-li, že pasivní dům nabízí vysoce komfortní a zdravé bydlení, lze říci, že se v tomto ohledu určitě vyplatí. Povinnost dokládat tzv. Průkaz energetické náročnosti budov při stavbě, prodeji i pronájmu, svědčí o tom, že se na trhu nemovitostí budou domy prodávat i podle toho, jakou mají spotřebu energie a co všechno svému uživateli nabízejí. Pasivní dům si tak udrží svou cenu mnohem déle než běžný dům.
V České republice se počet pasivních domů rok od roku zvyšuje a úměrně tomu se na jejich stavbu specializuje stále více firem. Technologie pro pasivní domy se tak relativně rychle vyvíjejí, zdokonalují, a zároveň zlevňují, což je další důvod, proč o stavbě pasivního domu uvažovat.